Про Telesens Academy | Шукачi багiв

История профессии тестировщик
Якщо ви сучасна середньостатистична людина, що живе в інформаційному потоці соціальних мереж, гугла, газет, біл-бордів, теленовин та смарфонів, то так чи інакше вам на очі мало траплятися слово «тестувальник». Без контексту слово асоціюється з чимось на кшталт «дегустатора», але це кардинально не те трактування. То хто ж такі тестувальники і звідки вони взялися, ви зараз дізнаєтеся!

Тестувальник – це, в прямому сенсі, той, хто щось тестує. В нашому ж випадку, робота тестувальника полягає в перевірці програмного забезпечення (ПЗ). Такий фахівець шукає збої, недопрацювання та помилки розробників різноманітних програм, сайтів, додатків і комп’ютерних ігор. Необхідно зазначити, що така робота вимагає від людини вміння швидко навчатися та пристосовуватися до існуючих завдань. Крім того, тестувальник повинен володіти певним аналітичним складом мислення.

Існує один доволі дивний на перший погляд факт: помилки, які люди цієї професії знаходять, називають «bugs» (багс), що в перекладі з англійської означає «жуки». Це напряму пов’язано з реальною історією виникнення даної професії. 9 вересня 1945 року відбулася визначна подія в світі комп’ютерної техніки. Вона полягало в тому, що вчені Гарвардського університету офіційно зареєстрували перший в історії баг. А сталося це під час тестування однієї з обчислювальних машин. Тоді ними був виявлений справжній метелик, що випадково потрапив між контактами електромеханічного реле. Виявилося, що він і став причиною виходу машини з ладу.

Вчені навіть зробили про цю подію запис у свій техщоденник. Виконану роботу вони записали як «debugging», що можна дослівно перекласти як «звільнення від комахи». З тих пір так стали називати процес виявлення і позбавлення від збоїв в роботі комп’ютера.

Однак є дані про те, що цей термін використовувався і до цього. Принаймні, дослідникам вдалося відшукати лист знаменитого американського винахідника Т. Едісона, в якому вже фігурувало це слово. Виявилося, що ще в 1878 році він вживав слово «баг» у тому ж самому значенні.

Згодом, після події з метеликом, тестування визнали окремим видом діяльності й відтоді професія почала свій тривалий шлях розвитку аж до сьогодення, протягом якого постійно кардинально змінювалася суть поняття “тестувальник” та його функції.

У 1960-х багато уваги приділялося «вичерпному» тестуванню, яке повинно було проводитися з використанням усіх шляхів у коді або всіх можливих вхідних даних. Тобто фактично тестувальники намагалися зробити неможливе за теорією ймовірності — прорахувати всі існуючі випадки багів. Звичайно ж через деякий час, це визнали марним заняттям.

На початку 1970-х тестування ПЗ розглядалося як «процес, спрямований на демонстрацію коректності продукту» або як «діяльність з підтвердження правильності роботи ПЗ». У програмній інженерії, яка в той час зароджувалася, верифікація ПЗ визначалася як «доказ правильності». Хоча концепція була теоретично перспективною, на практиці вона вимагала багато часу й не охоплювала всі аспекти тестування. Врешті-решт було вирішено, що доказ правильності — неефективний метод тестування ПЗ.

У 1980-х вже зовсім по-іншому інтерпретують дане поняття: тестування стало відомим більше як запобіганням дефектам.Вважалося, що проектування тестів — найбільш ефективний з відомих методів запобігання помилок.

Але через десятиліття знову все змінилося. На початку 1990-х у поняття «тестування» стали включати планування, проектування, створення, підтримку й виконання тестів та тестових оточень, а це означало перехід від тестування до забезпечення якості, що охоплює весь цикл розроблення ПЗ.

Згодом у 2000-х з’явилося ще більш широке визначення тестування, коли в нього було додано поняття «оптимізація бізнес-технологій».

Вище ми побачили, як стрімко еволюціонували значення й суть роботи тестувальників впродовж 40-ка років.

Тож, яким тестування є на сьогоднішній день і чи користуються спеціалісти попитом?

Однією із найголовніших змін наразі є напрямок, що був доданий нещодавно — забезпечення якості (QA). Це означає контроль і оцінку будь-яких аспектів проекту, обладнання чи виду послуг з метою забезпечення мінімальних стандартів якості, а також підтримки цих характеристик. Тож, можемо зробити висновок: робота тестувальника в наш час включає в себе безліч різноманітних цікавих аспектів, окрім фактичного тестування,а також може бути першим кроком до кар’єри програміста.

Варто зазначити, ще недавно в Україні цю роботу сприймали як підзаробіток на час навчання або як місце для програмістів-новачків. Однак пройшов якийсь час, і всі переконалися у важливості професійних тестувальників. Достатньо провести поверхневий аналіз вакансій на посаду тестувальника ПЗ — і ви звернете увагу на широке різноманіття оголошень. Спеціалісти по тестуванню програмного забезпечення користуються популярністю на ринку праці, і це не дивно, адже постійно створюється безмежна кількість програмних продуктів, мобільних додатків та ігор. І всі вони мають пройти процес тестування. Не менш затребуваними такі спеціалісти залишаються і за кордоном, доволі часто західні компанії звертаються до фрілансерів, для того, щоб впевнитись в якості свого продукту та виправити усі можливі помилки до офіційного релізу програми.

Якщо детальніше говорити про розвиток тестувальння в Україні, то міжнародна компанія “Telesens” була однією із перших, хто випускав дійсно якісних фахівців-тестувальників починаючи з 2000-х років. Фактично, коли дана компанія отримала замовлення на розробку ПЗ з Німеччини, виникла така проблема: брак кваліфікованих спеціалістів високого рівня, яких навіть не можна було знайти на тодішньому ринку праці. Ситуація потребувала негайного вирішення… Тоді керівництво “Telesens” запросило університетських викладачів, щоб ті навчали молодих фахівців на реальних прикладах та проектах. І як результат, з’явилася нова потужна плеяда тестувальників, що задала високий рівень цієї професії в Україні.

Отже, з плином часу професія тестувальника стає більш різноманітною та цікавою, але суть залишається одна й таж — вони шукають баги і успішно знаходять їх!

 

Каленченко Оксана,
студентка Української Академiї Лiдерства